Deprecated: Optional parameter $baseurl declared before required parameter $count is implicitly treated as a required parameter in /home/klient.dhosting.pl/oloolecki/biurotemida.pl/public_html/res/x5engine.php on line 154
Informacje podatkowe - Biuro Rachunkowe Temida Tychy | Marzena Lazar-Odelga - Biuro Rachunkowe Temida Tychy | Marzena Lazar-Odelga
Biuro Rachunkowe TEMIDA
TEMIDA
Przejdź do treści

JPK_VDEK, czyli kolejne zmiany dla przedsiębiorców w 2020 roku

Biuro Rachunkowe Temida Tychy | Marzena Lazar-Odelga
Opublikowane według w podatkowe · 9 Wrzesień 2019
12 lipca bieżącego roku Senat przyjął bez poprawek ustawę wprowadzającą deklarację JPK_VDEK.  Powyższe wiąże się z powstaniem nowego obowiązku po stronie przedsiębiorców, którzy od 1 kwietnia 2020 roku zostaną zobowiązani do składania nowych raportów pod nazwą JPK_VDEK.
 
Jednakże zmiany, które od 1 lipca 2020 roku obejmą jeszcze większą część podatników, w konsekwencji mają działać na ich korzyść.
 
Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów, nowa struktura JPK_VDEK  - nazywana również “nowym plikiem JPK_VAT” ma zastąpić obecny JPK_VAT.
 
Ze znowelizowanych przepisów o VAT i Ordynacji podatkowej wynika, że nowa struktura JPK_VDEK ma zastąpić deklaracje:VAT-7, VAT-7K, VAT-27 oraz załączniki do deklaracji:VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD. Bez zmian pozostanie natomiast obowiązek składania deklaracji VAT-UE nałożony na polskich przedsiębiorców prawem unijnym.
 
 

JPK_VDEK, a deklaracje VAT

 
Obowiązek składania deklaracji VAT wynika wprost z regulacji ustawowych - art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Natomiast konieczność prowadzenia rejestrów VAT w formie elektronicznej oraz ich przekazywanie w formie JPK_VAT reguluje art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej.
 
Zgodnie z powyższym, w chwili obecnej każdy czynny płatnik VAT posiada obowiązek składania deklaracji VAT oraz plików JPK_VAT. Zmiany w prawie podatkowym, które mają wejść w życie od 1 kwietnia 2020 roku zakładają, że nowa struktura JPK_VDEK zastąpi deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD. Podatnicy nie będą musieli poszerzać składanego pliku o dodatkowe załączniki np. VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT, które w określonych sytuacjach są obowiązkowe przy składaniu dotychczasowych deklaracji. Po wprowadzeniu zmian podatnicy nie będą składać dwóch odrębnych dokumentów tak jak dotychczas, ale tylko jeden plik JPK_VDEK, który będzie zawierał dane z rejestrów VAT oraz informacje z dotychczasowych deklaracji rozliczeniowych.
 
 

JPK_VDEK, a szybszy zwrot nadwyżki z podatku VAT

 
Wydaje się, że główne założenia wprowadzenia nowego systemu rozliczeń są słuszne również dla podatników. Przede wszystkim JPK_VDEK zmniejszy liczbę informacji wpływających do Urzędów Skarbowych na temat podatków VAT, co skutkować będzie szybszą weryfikacją danych, a co za tym idzie szybszym zwrotem  nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem należnym.
 

Podsumowując:

 
Ustawodawca założył, że JPK_VDEK, działać będzie na korzyść przedsiębiorców. Nowa struktura ma uprościć rozliczenia podatkowe oraz usprawnić wywiązywanie się z obowiązków względem Urzędu Skarbowego.
 
Nowy plik JPK_VDEK ma pełnić dwojakie zadanie. Po pierwsze będzie stanowił podstawę do rozliczenia podatku VAT,  a po drugie będzie dostarczał fiskusowi dane znajdujące się w rejestrze VAT celem weryfikacji nieprawidłowości. Zmiany w przepisach prawa podatkowego poprzez wprowadzenie pliku JPK VDEK oraz zastąpienie nim obowiązku wysyłki pliku JPK_VAT i deklaracji VAT-7/VAT-7K w konsekwencji uproszczą wiele formalności skarbowych skracając min. czas oczekiwania na zwrot nadpłaty z podatku VAT.
 
Nasze biuro rachunkowe Temida w Tychach jest przygotowane na nadchodzące zmiany, dlatego pragniemy uspokoić naszych klientów gwarantując rzetelną współpracę na przyszłość.
 
Do współpracy zapraszamy również nowych przedsiębiorców i tych, którzy do tej pory sprawy firmy prowadzili we własnym zakresie,  obecnie jednak obawiają się zmian w przepisach.
 
Współpraca z naszym biurem rachunkowym Temida, to spokój firmy, porządek w dokumentach oraz uregulowane formalności z fiskusem i innymi urzędami.


Wróć do spisu treści